Jaké elektrikářské svorky jsou nejčastěji používané v domácích i firemních sítích?

Posted on Publikováno v Ostatní

Domácí a firemní sítě mohou být extrémně rozdílné. Vždy se očekává od sítí pro profesní užití mnohem větší výkon, od domácích sítí zase maximální úspora, a především velká bezpečnost.

Všechny tyto vlastnosti jsou zděděny právě z komponent, které se na konkrétní rozvody používají. Podle toho se také takové komponenty ve finále vybírají. Dnes se podíváme na jedny z těch, které jsou u počátku sítě nejdůležitější. A to konkrétně na elektrikářské svorky a jejich nejčastěji používané vlastnosti.

Patrové svorky jako volba jedna pro průmysl

Patrové svorky jsou jednou z těch komplikovanějších variant této komponenty. Potkávat je můžeme poměrně běžně v různých oblastech průmyslu, kde jejich komplikovanost lze dokonale využít. Mimo klasických elektronických sítí jsou totiž patrové svorky vhodné například také pro automatizaci a robotiku. Tato vlastnost je dána především tím, že svorka podporuje jak paralelní, tak i sériová zapojení, a navíc ji lze kombinovat do složitějších prvků. Pro průmysl je tak rozhodně volbou na prvním místě.

Domácí řadové svorky

Naopak v domácnosti se budeme snažit hledat zcela opačné hodnoty. Domácí elektrická síť by měla být přehledná, úsporná a bezpečná. Pro takové složité komponenty, kterými právě patrové svorky jsou tady tak není prostor.

Naprosto běžně potkáme ty nejběžnější druhy svorek, které se vůbec dělají. A těmi jsou řadové svorky. Ty jsou speciální tím, že především zabírají naprosté minimum prostoru, díky čemuž se vejdou i do menších rozvaděčových skříní v domácnostech. Vedle toho jsou řadové svorky jednoduché z pohledu instalace a údržby. Finální vzhled skříně je navíc velice přehledný, takže si dokáže s napsaným manuálem odpojit jednotlivé větve i naprostý lajk.

Fázové svorky najdeme v průmyslu i domácnostech

Oproti předchozím svorkám jsou fázové svorky víceméně z řad speciálních. Fázové svorky se nepoužívají běžně k zapojení všedních komponentů, ale používají se především v případě, kdy je potřeba připojit do systému vnější síť nebo elektronickou komponentu. Přesně proto se jim říká i fázové, protože je na nich fáze neboli aktivní elektrický kabel.