Jaký SSL certifikát pro webové stránky?

Posted on Publikováno v Ostatní

Zabezpečená komunikace na internetu je dnes naprostou nutností pro důvěryhodné provozovatele webových stránek. Bezpečná HTTPS komunikace chrání návštěvníka stránek před odposlechem a před vložením zákeřného kódu do stránek nebo změněním obsahu či vkládání reklam.

Nasazení SSL certifikátu je podmínkou pro zajištění bezpečné komunikace. SSL certifikát nabízí však i další výhody pro provozovatele www stránek než pouze HTTPS. Posílí SEO hodnocení od Google, prohlížeč Chrome nebude stránky označovat nedůvěryhodným „Nezabezpečeno“ a umožní využívání nových technologií, jako HTTP/2 pro výrazné zrychlení stránek

Zabezpečení domén pomocí SSL certifikátu

Při výběru typu certifikátu na webové stránky je vhodné se zamyslet jakým způsobem chceme domény zabezpečit. Zda pouze jednu, více a nebo máme hodně subdomén s různými projekty.

SSL certifikát pro jednu doménu

Pro zabezpečení jedné domény a zajištění HTTPS jsou vhodné nejlevnější SSL certifikáty, které najdete v nabídce každé certifikační autority. Certifikát je vystaven pro konkrétní doménu uvedenou v žádosti o certifikát.
Alternativou jsou nejdůvěryhodnější EV SSL certifikáty (Extended Validation). Tyto certifikáty zajišťují bezpečnou HTTPS komunikaci a současně zobrazují název společnosti pro kterou byl certifikát vystaven v adresním řádku prohlížeče s výrazným zeleným pozadím (některé prohlížeče). Návštěvníci a uživatelé stránek tak mohou na první pohled vidět komu webové stránky patří a nejsou například na podvodných phishingových stránkách. Vhodným EV SSL certifikátem je například PositiveSSL EV, který získáte na projektu SSLmentor.cz.

WildCard SSL certifikát

WildCard certifikáty nebo-li hvězdičkové certifikáty nabízí unikátní vlastnost, kterou je možnost zabezpečení neomezeného počtu sub-domén pod svojí hlavní doménou. Správcům serveru nabízí výrazné ušetření práce a tím i nákladů při instalaci a správě. V žádosti o WildCard certifikát se uvede před doménu hvězdička *, která umožňuje zabezpečit jakoukoliv sub-doménu.

Multi-doménový SSL certifikát

Multidoménové SSL certifikáty umožňují zabezpečit více různých domén jedním SSL certifikátem pomocí technologie SAN (Subject Alternative Name). Tyto certifikáty zabezpečí až 250 domén současně, přitom každá doména může být od jiné TLD (.cz, .sk, .com, .eu atd.), čímž se odlišují od WildCard SSL certifikátů pro zabezpečení neomezeně subdomén.

Multidoménové SSL certifikáty jsou také doporučené jako ssl certifikát pro Microsoft Exchange.