Některé subjekty už nemusí podávat roční hlášení za odpady

Posted on Publikováno v Ostatní

Která ze zákonných povinností je pro vás nejvíce vyčerpávající? Pro někoho je to zpracování daňového přiznání, ale zajisté se najdou i tací, pro které je to problematika odpadů, tedy zejména jeho evidence a zpracovávání ročního hlášení za odpady, které je třeba zasílat na ISPOP. Toto nemusí samozřejmě dělat každý, ale jen ti, kteří překročí zákonem daný limit. V roce 2021 došlo k výrazným změnám a přinesl je zákon o odpadech 541/2020 Sb., který zajisté mnoho lidí potěšil.

Přečtěte si, jaké změny zákon přinesl

Pokud už jste roční hlášení za odpady někdy podávali, zajisté víte, že byl doposud limit pro běžný odpad 100 tun za rok a limit pro nebezpečný odpad 100 kilogramů za rok. Nově došlo ke změně limitu u nebezpečného odpadu, zvýšil se na 600 kilogramů. Jde o výrazné zvýšení, které pro mnoho menších producentů odpadu znamená, že už nemusí roční hlášení podávat. Evidence je však stále povinná pro všechny a díky ní můžete prokázat před případnou kontrolou, že limit nepřekračujete.

Měli byste také vědět, že došlo ke změně termínu pro podání ročního hlášení. Doposud jste ho museli poslat na ISPOP nejpozději do 15.2. Pokud budete chtít poslat roční hlášení za odpady 2022, máte nově více času a to až do konce února.

Kdo vám zpracuje roční hlášení za odpady?

Děláte roční hlášení sami? Na mnoho činností se lidé obrací na experty a můžete se obrátit i na experty přes problematiku odpadů. Když zavítáte na web Rocnihlaseni.cz, naleznete zde specialisty, kteří vám roční hlášení zpracují. Tuto službu využívá již mnoho živnostníků, firem i obcí, Můžete se k nim přidat, jen zašlete potřebné podklady, zaplatíte poplatek za službu a následně bude roční hlášení za odpady řádně zpracováno a odesláno na ISPOP.