Jak na pracovní oběd podle pravidel etikety: Průběh oběda

Na pracovním obědě se nejen dobře najíte, ale máte dostatek času na probrání všech byznys záležitostí. Jak by měl však pracovní oběd probíhat?

Kolik chodů?

V restauraci je vhodné volit klasické tříchodové menu, tedy předkrm, hlavní chod a zákusek s kávou. Obsluha vám může s výběrem poradit, to není nic proti pravidlům etikety. Podle ní byste si na klín měli dát a počkat s jídlem na hosta. Neměli byste však jíst, pokud host, obchodní partner hovoří.

Pozor na příbory

Jste v lepším podniku, kde vás čeká řádka příborů, nepanikařte s na tuto situaci se náležitě připravte. Postupujte u příborů od vnějšku směrem k talíři. Jen ke kávě vám bude přinesena lžička na podšálku.

A co k pití?

I v tomto ohledu se nemusíte obávat. Nutné je si pamatovat, že aperitivem se nepřipíjí, pokud se bude jednat o oběd, na kterém uzavřete kontrakt či se s klientem na všem domluvíte. Víno, které je ledováno se následně drží ze stopku a nedopitá sklenice vína se nedolévá. Konec úspěšného jednání můžete završit sklenkou whisky či ginu, který se servíruje po kávě.