Kdy je výtok z pochvy přirozený a kdy se jedná o zdravotní komplikace?

Ženská pochva je orgán, který se vyznačuje dosti velkými samočistícími procesy. Ty mají za úkol zajistit její zdraví a ochránit ji před výskytem infekcí. Mezi tyto mechanismy patří také tvorba sekretu. Za normálních okolností je tekutina čirá nebo mléčné barvy, bez zápachu, s neutrálním pH. Její množství a konzistence je u každé ženy individuální a také se, v průběhu menstruačního cyklu, mění. Největší množství se objevuje v době ovulace, zajišťuje totiž vhodné prostředí pro spermie a pomáhá při početí. V této době je průhledný, vodnatý a táhne se. Postupně se mění na mléčně bílou barvu a je lepkavý.

Kdy je něco v nepořádku?

Jakmile se objeví změny, mezi něž patří množství výtoku, změna barvy (výtok je žlutý, žlutozelený, zelný nebo našedlý), jiná konzistence nebo výtok zapáchá, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Změny mohou doprovázet další obtíže jako je pálení, svědění nebo bolest rodidel či při pohlavním styku.

Mezi nejčastější příčiny výskytu výtoku patří přemnožené bakterie v oblasti pochvy, stres, nevhodná strava, antibiotická léčba, špatné hygienické návyky a nevhodné přípravky používané pro intimní hygienu, užívání hormonální antikoncepce, hormonální změny v organismu nebo delší setrvávání v mokrých plavkách.

Lze výtoku předcházet?

Samočistící procesy pochvy můžeme podpořit tím, že budeme dbát na zdravou životosprávu do níž rozhodně patří čerstvá zelenina, dostatek luštěnin, celá obilná zrna, pravidelný pitný režim, kvalitní spánek a samozřejmě dostatek pohybu.

Je vhodné se vyhýbat nadbytečnému příjmu cukrů v podobě sladkých pokrmů a nápojů.

Na zdraví pochvy má také vliv oblečení, vznik výtoku a kvasinkové infekce podporuje oblečení těsné a z nevhodných materiálů mezi něž patří silon a další syntetika.

Velký vliv má i používání vhodných přípravků určených pro intimní hygienu.