Kročejová izolace jako pomocník při eliminaci hluku

Posted on Publikováno v Ostatní

Ať už bydlíte v panelákovém bytě nebo v rodinném domě, občas se hluku a vrzání podlahy nevyhnete. Jeho eliminaci vám pomůže zajistit kročejová izolace.

Kročejová izolace jako pomocník při odhlučnění podlahy

Kročeje, nebo taky nášlapy, jsou příčinou hluku. Vrzání podlahy se objevuje nejčastěji ve starobylých budovách. Každý krok, který uděláte na staré dřevěné podlaze, vydává ostrý skřípavý zvuk. Pokud se tento problém objevuje i u vás doma, je potřeba ho ihned řešit. Jak na to? Vrzání podlahy způsobuje stáří a to, že materiál pracuje a dochází k jeho změnám. Jedná se především o podlahy, které jsou vyrobené ze dřeva. Mohou to však být i podlahy z jiných materiálů, kde je dřevo použito jen jako konstrukční prvek. Máte-li podlahu plovoucí, z laminátu, vrzat může v případě, že je podklad nevyrovnaný. Dochází ke tření hran jednotlivých segmentů.

Proč dřevo mění svůj tvar? Absorbuje vlhkost z okolí a vysychá. Jakmile se trochu roztáhne, začne dřít o okolní kusy. Pokud se stáhne a smrští, táhne k sobě podkladové trámy, tlačí na hřebíky. Třecích ploch je velké množství. Každé takové místo pak způsobuje, při našlápnutí, hluk.

Jakmile začne podlaha vrzat, náprava bývá problematická. Je totiž potřeba odstranit celou svrchní vrstvu a vyměnit ji nebo zrenovovat. Ideální je, pokud se dělají podlahy nové. Tady lze vrzání eliminovat velmi snadno. Tady je pak vhodným řešením odhlučnění podlahy právě pomocí kročejové izolace. Nechcete-li ji řešit, je potřeba pamatovat na pevnou a neměnnou podkladovou vrstvu – ideálně beton s nivelační stěrkou na povrchu. Na tento druh povrchu pak můžete umístit jakýkoli typ krytiny a vrzání se objevovat nebude. Chcete-li mít jistotu, vložte tenkou vrstvu pěnového média. To pohlcuje i ty nejmenší vibrace. Pokud není možné použít beton, je potřeba mezi jednotlivé vrstvy položit izolant.

Podrobnosti naleznete na webu akusticka-pena.cz.