Podle čeho do domácnosti volit rozvaděčové skříně? Poradíme vám!

Rozvaděčové sítě jsou jednou z těch nejdůležitějších komponent, které můžeme plošně v elektrotechnických rozvodech najít. Jsou naprostým základem nejen v domácnostech, ale také v průmyslových komplexech, protože se starají o kompletní rozvod sítí po objektech.

Dá se tak říci, že jsou doslova srdcem sítě, protože odtud proud putuje do jednotlivých míst, díky čemuž tak můžeme elektrickou síť držet velice přehlednou a v případě problémů také jednoduše opravitelnou. Funkcí a vlastností přitom mají rozvaděčové skříně ještě mnohem, mnohem více. A my se dnes společně s vámi podíváme na ty vlastnosti, které jsou pro správný výběr zásadní.

Místo pro montáž je zásadní

Různé rozvaděčové skříně jsou především upraveny podle toho, do jakého místa je hodláte do budoucna instalovat. Montáž do zdi, do podlahy či kamkoliv jinam, má vždy trošku rozdílné potřeby uchycení a pochopitelně také bezpečnostní normy. Podle toho je tak nutné myslet na to, jakou skříň budete vybírat.

Většinou ale nejsou skříně jenom přímo určeny pro jedno jediné místo. U většiny se potkáte s tím, že vám nabízí možnou instalaci na více různých míst, díky čemuž je tak pro vás jakožto pro zákazníky výběr mnohem jednodušší. Díky tomu je tak rozvaděčová skříň sortimentem, který vám vyjma specifických požadavků vždy nabídne minimálně desítky různých možností, které můžete pořídit do vašeho konkrétního místa.

Velikost a druh přístupu do skříně

Velikost rozvaděčové skříně je zásadní proto, abyste se později nesetkali s potřebou ji měnit při rozšiřování vaší elektrotechnické sítě. Naprosto běžně se ale i nejmenší skříně pohybují kolem rozměrů, které by pro domácnosti měli stačit. Všechny komponenty totiž budou vždy ukryty přímo uvnitř, čímž jsou kupříkladu stavební rozvaděče zásadně odlišné.

Počet dvířek a možnost přístupu je potom spíše doplňkem, podle kterého si můžete nastavit možnost rozšíření sítě do budoucna, nebo umístění rozvaděče i jinam než jenom direktně do zdi. Většinou se ale setkáme pouze s přístupem přes přední dvířka, která bývají pro přehlednost průhledná.